3 Şubat 2018 Cumartesi

Globitex - Kriptoparayı Global Yatırım İle Buluşturuyor

Günün ikinci yazısı son zamanlarda kaçıncısının çıktığını sayamadığım bir borsa projesi. Açıkçası kripto dünyasında para kazanması en garanti projelerin daha önceden de borsalar olduğunu söylemiştim. Bunun herkes farkında ve dolayısıyla borsa projeleri iyi para topluyor ve ardı ardına yeni borsa projeleri ortaya çıkıyor.

Burada neden borsa projeleri ilgi çekiyor ve iyi para topluyoru kısaca anlatmam gerekirse, kolay ve garanti para diyebilirim. Günlük 10 milyon dolar hacim sağlayan bir borsanın günlük geliri 10.000 dolar olacaktır ve ayda 300 bin dolar gelir elde edebileceklerdir. Şu anda en kötü borsaların bile bu rakamları çok rahat sağladıklarını, iyilerin ise milyar dolarlara ulaştığı düşünülürse, ne kadar garanti bir iş olduğunu anlayabilirsiniz.

Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var, ardı ardına çıkan yeni borsalar ve borsa projeleri pazarı şişirip bir noktadan sonra hiç bir hacim sağlayamayan ölü borsalar ortaya çıkartabilirler veya bu borsalar belli rakamlara ulaşamayıp her daim ha şimdi tutacak ha şimdi tutacak şeklinde hayatlarını sürdürebilirler. Bir pazar ne kadar büyük olursa olsun bir limiti vardır, her yeni gelecek proje için başarıyı ulaşmak bir öncekinden daha zor olacaktır.

Globitex'in bir kaç tane enteresan özelliği var, bunlardan ilki daha önce yazısını yazdığım bir başka borsa gibi ismini gbx olarak kısaltmış olması. Neredeyse ico süreleri arasında bir hafta olan iki borsa projesinin böyle saçma bir kafa karışıklığı yaratmasının mantığını anlayabilmiş değilim. İkinci olarak bir kripto borsası olmak yerine, bitcoini diğer emtialar, metaller veya para birimleriyle al-sat yaptırıyor olması. Dolayısıyla madalyonun öteki yüzü farklılaşmış globitex'i alakadar etmiyor. Son enteresanlığı ise tokenlara bir yaşam ömrü biçmiş olması. 10 senelik yaşam ömürleri olan gbx tokenları 10 sene bittiğinde işlevsiz kalıyor ve çöpe dönüyor. Açıkçası bu belli bir seneden sonra tokenların fiyatını öldürecektir de zaten.


Gbx tokenlarının özelliği borsanın kestiği komisyonlarda indirim sağlaması ve sadakat programları için kullanılacak olması. Ayrıca %10 başarı ödülünden bahsetmişler ancak bu kimin başarısı çok açık söylememişler. Yani borsanın kârının yüzde 10'u mu yoksa yapılan al-sat başarısının %10'u mu çok belli değil. Nitekim ömrü 10 yıl sürecek olan token'ın çok öyle kesin tutmalıyım bir özelliğini ben göremedim. Onlar da zaten bunun farkında olacaklar ki hard cap'lerini benzeri projelerin çok daha aşağısı olan 10 milyon euro olarak belirlemişler.

Sonuç olarak bir başka borsa diyemeyeceğimiz bir borsa globitex. Farklılaşması onu diğerlerinin sahip olduğu risklerden koruyor ancak tokenına sahip olmanın çok da bir getirisi yok. Yine de 10 milyon euro bu çaptaki bir projenin sahip olması gereken market cap'in aşağısında olacağından, 10 şubatta başlayacak olan icolarına yatırım yapmak çok da mantıksız sayılmaz. Hem şimdi izlemekte hem de bundan 9 sene 11 ay sonra izlemekte fayda var. Açıkçası bitişe yakın borsadaki fiyat dalgalanmasını görmek oldukça ilginç bir deneyim yaşatacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder