6 Şubat 2018 Salı

Copytrack - Global Kullanım Hakkı Koruması
Bugün sizlerle, tüm dünyadaki içerik üreticilerinin ve medeni devletlerin karşısında durduğu “kullanım hakları” konusunda bir proje paylaşacağım.

Her gün 2 milyardan fazla fotoğraf internet dünyasına yükleniyor ve paylaşılıyor. Neredeyse 80% den fazlası ise lisanssız ve hakları alınmadan kullanılıyor. Hak sahipleri ise bunlardan hak iddia etmekte ve sahipliklerini kanıtlamakta zorlanıyorlar. Daha da önemlisi, içeriklerini internet dünyasında takip etmekte zorlanıyorlar. Dijital araçlar ve arayüzler buna maalesef uygun değil. Bu görselleri kullananlar ise asıl sahiplerini bilemedikleri için görsellerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarını temin edemiyor ve fotoğraflar üzerinde diledikleri oynamaları yapamıyorlar.

Copytrack.io bu soruna çözüm buluyor. Sundukları arayüzle, hak sahipleri güvenilir bir platforma içeriklerini yükleyecekler ve emeklerinin karşılığını alacaklar. Satın alan kişiler de hak sahiplerini tanıdıkları için hem daha fazla bilgi edinme, hem de farklı versiyonlarını isteme şansı bulacaklar.Tokenların kullanım alanlarına gelince, arayüz içindeki tüm alışveriş bu kripto paralar üzerinden ilerleyecek. Sistem içindeki fotoğrafları kullanmak isteyenler ödemeleri bu parayla yapacak ve hak sahipleri de ödemelerini bu para birimiyle alacaklar.

Dediğim gibi, ülkeler hakların korunması konusunda ciddi tedbirler alıyorlar. Hem bu yaptırımlar hem de internet dünyasında dönen 2 milyar adet fotoğraf düşünüldüğünde, 3’te 1 bile sistem içinde dönse, çok ciddi bir hacim yaratılacağını düşünülebilir.

Websitesi: Copytrack.io

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder