10 Şubat 2018 Cumartesi

Acorn - Kitle Fonlamasını Bedava Yapalım


Son zamanlarda Cebelitarık merkezli projeler dikkatimi çekmeye başladı. Aslında bağımsızlığını bile tam olarak ilan edememiş ve birleşmiş milletlerin özerk olmayan ülke listesinde yer alan 30.000'in biraz daha nüfusu olan küçücük bir ülke Cebelitarık. Ancak belli ki hükümetleri fırsatın farkında ve kripto projelere kolaylık sağlıyorlar. Son zamanlarda icosu olan cebelitarık merkezli iki proje olan (daha fazlası vardır ancak benim yazdıklarımdan ikisi en azından) büyük paralar toplayarak dakikalar içerisinde hard cap'lerine ulaşmayı başardılar (gbx ve wepower). O yüzden ico'nun merkezi ülke kısmında Cebelitarık görünce olunca biraz daha dikkat gösterir oldum. Acorn collective de dediğim gibi bir başka Cebelitarık merkezli proje.

Öncelikle başlıkta kitle fonlaması diye kısaca çevirdiğim crowdfunding kavramının tam türkçe karşılığını yazarak başlayayım, crowdfunding, internet ortamında projelere katılımcı finansman desteği sağlayan bir kitle-fonlama biçimidir. Bunlar blockchain öncesi, kickstarter ve indiegogo gibi siteler ile hayatımıza girmişlerdi. Blockchain'de ise crowdfunding'i baz alan tek proje daha önce icosu çok başarılı olan, sonrasında iyi projeleri listeleyen ama aylardır hiç bir proje listelemeyen ve tüm topluluk ilgisini yitiren bir proje haline geldi. Belki sonra toparlarlar ancak şu anda Acorn icosu tam zamanında geliyor. Piyasadaki tek rakipleri var ve onlar da şu anda var mı yok mu belli değil. Ayrıca kickico daha büyük projelere yönelirken başından beri ve sadece ico kampanyası listelerken Acorn daha kickstarter tarzında hareket ediyor.

https://aco.ai/ projesinin bir numaralı hedefi crowdfunding'i ücretsiz yapmak, zaten sloganları da direkt bunun üzerine. Bunun haricinde sadece büyük icoları değil yasal olan projeleri listeleyecek olmaları. Yani illa hedefiniz 10.000 ethereum toplamak olmak zorunda olmayacak. Küçük yerel bir işletmesiniz veya benzeri küçük çaplı bir projeyseniz bile, yasal olduğunuz sürece boyuttan kaynaklı kabul edilmeme gibi bir durumunuz olmayacak.


Projenin iki önemli kısmı var. Bunlar; Acorn Hub ve Acorn Marketplace. Acorn Hub proje yaratıcıları ile destekeleyenlerini bir araya getirecek. Burası projenin kalbi olarak nitelendirilebilecek bir alan. Kişiler ürün, ödül ve kar payı karşılığında projelerini destekleyicilere beğendirmeye çalışacak. 

İkinci alan Acorn marketplace, yani pazarı. Burasının amacı kampanya ve gelecekteki karlılık arasındaki boşluğu doldurmak. Daha düzgün bir anlatımla, başarıyla yeterli fonu toplamış projelerin, daha sonrasında ürünlerini satabilecekleri bir alan olarak kurulacakmış. Böylece hem fonlamasının yapıldığı Acorn dünyasında hem de fonlama sonrasında satışını da yapabileceği bir alana kavuşacak proje sahipleri.

Bu dünyanın para birimi ise Oak token olacak. 90 milyon adet sayıda olacak Oak token harcadıkça azalacak veya kar payı dağıtacak gibi kritik önem taşıyan özelliklere malesef sahip değil. Ancak büyük bir platform olacak gibi gözüken Acorn platformunda her türlü alışveriş için kullanılacak. Bu da proje ne kadar çok tutarsa token o kadar talep alacak ve o kadar değerlenecek anlamış taşıyor. 50 milyon dolar hedef belirlemişler soft cap ise 5m $ olarak belirlenmiş. 5 ile 50 milyon dolar arasında bir para toplamaları durumunda kalan tokenları saklayıp sonra ikinci bir seferde tekrar satacaklarmış.Tabi crowdfunding'i bedavaya yapıyor olmaları siteyi ömür boyu gelirsiz sürdürücekleri anlamına gelmiyor. İsteyene ön plana çıkma gibi, mail listesine erişim veya sosyal medyalarına erişim gibi daha fazla kişiye ulaşabilmek için kritik önem arz eden premium özellikle sunacaklarmış. Yine ayrıca isteyene hukuk danışmanlığı, çeviri, vergi, pazarlama gibi bir sürü konuda yardımcı olabilecekleri ve bu sayede gelir sağlayabilecekleri bir alanları da varmış. Yani listelenmek, desteklenmek ve desteklemek ücretsiz de olsa yan haklar için haliyle bir ücret talepleri var. Bu da gayet mantıklı.

Açıkçası projeyi bayağı beğendim. Indiegogo ve kickstarter'ın blockchain versiyonu olarak öne çıkıyor. Kripto ile ödemenin rahatlığı bu tarz siteler için hiç bir yerde yok. O nedenle kullanabileceğim bir site olabilir Acorn. Ancak tokenları konusunda aynı kesinlikte değilim. Herhangi bir kar payı ve her transferde azalma opsiyonu koymadıklarından dolayı tokenın fiyatı tamamen sitenin başarısına bağlı. Soft cap ve sonrasında kalan tokenları yakıyor olsalardı yine güzeldi. Ancak bu haliyle 2. ico olayı biraz karıştırıyor. Yine de uzun vadede site tutarsa bunların hepsi detay olacaklardır. Sonuç olarak izleyip görmek en güzeli.

Website: https://aco.ai/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder